Zatrucie ksylitolem u czworonogów. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Sporo materiałów zawiera maź słodzącą – ksylitol. Niemniej, że ksylitol jest ostatecznie bezpieczny do spożycia poprzez ludzi, jest marudzący dla piesków.

Czym jest ksylitol? Rad udziela lecznica dla zwierząt krosno

W czasie przeszłych kilku lat zaszedł wielki wzrost użytkowania substytutów cukru i środków osładzających. Przykładowym z najczęstszych jest ksylitol, który jest na sto procent występującym trunkiem cukrowym znajdującym się w co poniektórych rezultatach i warzywach.

Jakoś ksylitol można wypatrzyć w całego szeregu towarach, takich jak bezcukrowe gumy do żucia i witaminy do żucia, staje się on również raz za razem z większym natężeniem popularny w chlebach. Innymi słowy, że istnieje opcję, że może być dotychczasowy w ciastach i innych lekkich rarytasach.

Ksylitol jest również czasami ujmowany jako „cukier brzozowy”, z tego powodu niebagatelne jest, żeby precyzyjnie przetestować ewidencję modułów przed przekazaniem czegokolwiek pieskowi. O ile nie jesteś pewien, zawsze zachowaj powściągliwość.

Jaka ilość ksylitolu jest trująca dla psów?

Poniekąd niezwykle małe ilości ksylitolu mogą pobudzać uroczyste kłopoty zdrowotne. Zważywszy na różne ilości ksylitolu występujące w wielorakich materiałach, ilość produktu, która musi pozostać skonsumowana, żeby wystąpiła toksyczność, jest wieloraka.

Dlatego niezwykle doniosłe jest, aby na wstępie skontaktować się z łapiduchem weterynarii bądź Vets Now, o ile dostrzegasz, iż Twoje zwierzę spożyło jakąkolwiek ilość ksylitolu.

Z jakiego powodu ksylitol jest tak niebezpieczny dla czworonogów?

Pułap cukru we krwi jest kontrolowany poprzez insulinę, która jest inkretem oswobadzanym przez trzustkę. U ludzi ksylitol nie stymuluje uwalniania insuliny, natomiast u psinów ksylitol jest bardzo szybko wchłaniany i pobudza mocną stymulację emancypowania insuliny, co w następnej kolejności prowadzi do rychłego ubytku pułapu cukru we krwi (hipoglikemii).

Duże dawki ksylitolu mogą dodatkowo pobudzać nieodwracalne uszkodzenie wątroby.

Jakie są zwiastuny zatrucia ksylitolem u psów?

Po spożyciu ksylitolu u piesków ślady przychodzą z reguły w trakcie 30 minut (choć mogą być niezwykle szybkie albo toczyć się co więcej do 12 godzin). Objawy zatrucia ksylitolem u psinów mogą obejmować:

ile żyje pies z padaczką?

co zrobić żeby pies nie szczekal na fajerwerki?

pies po cesarskim cięciu

grzybica u psa jak leczyć

lek przeciwwymiotny dla psa

pies ma zatwardzenie i wymiotuje

szczeniak załatwia się śluzem z krwią

hipertermia u psa

Jakie jest leczenie zatrucia ksylitolem u pieska?

Nie trzeba ożywiać wymiotów ani podawać pieskowi niczego doustnie, chyba żeby lekarz weterynarii dosadnie zaleci takie kontynuowanie. Chociaż nie ma remedium na zatrucie ksylitolem, nieodzowne jest prędkie leczenie poprzez medyka weterynarii. Leczenie może się różnić na tle tego, jak dawno temu Twój ulubieniec pochłonął ksylitol.

Opcje leczenia obejmują przyprowadzenie wymiotów, żeby zapobiec odleglejszemu wchłanianiu toksyny. Hospitalizacja w celu motywu dostarczenia dekstrozy, ażeby uzdrawiać hipoglikemię, jeśli jest obecna. Wespół z płynami dożylnymi i środkami chroniącymi przed niedociągnięciem wątroby.